Author Topic: Koji preparat za spavanje  (Read 2472 times)

Offline Ana.t

• Newbie
  • *
    • View Profile
Koji preparat za spavanje
« on: 14. December 2014. 13:17:06 »
Molim vas za pomoc, imam jedno pitanje. Naime imam baku od 90 godina o kojoj se ja brinem i problem je u tome sto baka ne moze da spava nocu koliko joj treba. Doktorica joj je davala prvo Demetrin ne secam se od koliko miligrama a sad joj daje Bromazepam od 1.5 mg. Problem je u tome sto kad baka uzme celu tabletu Bromazepama onda dobro spava nocu ali je to drzi i preko dana pa bi spavala i danju. A ako uzme samo pola tablete onda ne moze da zaspi. Probala je neke cajeve za smirenje ali joj nisu pomogli, nije mogla zaspati. Moje pitanje je koji biljni preparat da kupimo, koji je najjaci? Vidim po apotekama ih ima mnogo i svi su skupi pa reko da prvo pitam nekoga pa onda da kupim.
Puno hvala od mene i moje bake i izvinite na dugackoj poruci!

Offline Admin

• Administrator
  • Jr. Member
    • View Profile
    • Lekovi - Informacije i iskustva
Odg: Koji preparat za spavanje
« Reply #1 on: 14. December 2014. 15:17:00 »
Zdravo, Ana.t! Dobrodošla na forum!

Pazi, ima tu više stvari kad su u pitanju starije osobe.
Prvo, poznato je da starije osobe manje spavaju, tako da ih i ne treba siliti medikamentima da više spavaju, osim u slučaju da baš malo spavaju i da su zbog toga danju umorne. Neka baka spava noću koliko može - 5 -6 sati, koliko joj treba.

Ovo što kažeš da je danju od Bromazepama 1.5 mg pospana, to je zbog toga što je kod starijih osoba usporen i metabolizam, pa se lekovi sporije razlažu, samim tim ostaju duže aktivni.

Od biljnih preparaata, koliko ja znam, najjači je Persen. Sadrži valerijanu, matičnjak i nanu. Sličnog je sastava Lexoval, on pored valerijane, melise i nane sadrži i hmelj. Po meni je on i bolji izbor od Persena, jer jedna kutija sadrži 30 tableta, dok Persen ide sa 20 kapsula, a skuplji je od Lexovala.

Ali, moje je mišljenje da ti preparati neće pomoći tvojoj baki da više spava, jer kažeš da joj 0.75mg Bromazepama ne pomaže.
Ono što njoj stvarno treba je oxazepam, koji je ustvari aktivni metabolit diazepama, ali sa mnogo slabijim i kraćim delovanjem (kod starijih osoba od 8-10 sati, tu negde). Problem je što kod nas oxazepam nije registrovan i nema ga da se kupi. Ali, ako imaš nekoga u Hrvatskoj, kod njih ima oxazepam pod nazivom Praxiten i namenjen je upravo starijim osobama. On bi tvojoj baki omogućio da spava kao da je uzela diazepam, samo što ne bi bila pospana i danju.
Pa ako imaš nekoga u Hrvatskoj da ti nabavi Praxiten... Naravno, prvo se posavetuj sa bakinim doktorom. A mogla bi čak i da se raspitaš po privatnim apotekama za oxazepam, jer mnoge od njih prodaju i neregistrovane lekove. U državnim apotekama ga sigurno nećeš naći, pa nemoj ni pokušavati.

Eto, nadam se da sam ti pomogao bar donekle. Srdačan pozdrav tebi i tvojoj baki! 90 godina, svaka joj čast!

Offline Ana.t

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: 14. December 2014. 18:16:38 »
Hvala Vam na detaljnom savetu, pokusacu da nadjem taj oxazepam negde.
Srdacan pozdrav i Vama!
Ana

Lekovi - Informacije i iskustva

« Reply #2 on: 14. December 2014. 18:16:38 »